Strediská RSMS

Informačná kancelária

Kunovská priehrada

Plaváreň

Športová hala

Zimný Štadión

 

 

Všeobecne záväzné nariadenie č. 21 
Štatút rekreačnej oblasti - KUNOVSKÁ PRIEHRADA

 

 

 

 

Čl. 1
Úvodné ustanovenie

Rekreačná oblasť Kunovská priehrada bola schválená uznesením rady ZsKNV Bratislava číslo 253/1965 ako prímestská rekreačná oblasť pre mesto Senica a jej okolie.

Čl. 2
Účel štatútu

Tento Štatút je vypracovaný za účelom postavenia a vymedzenia právomoci jednotlivých subjektov, občanov mesta Senica a majiteľov chát v rekreačnej oblasti Kunovská priehrada. Úlohou štatútu je, aby Kunovská priehrada prostredníctvom jednotlivých článkov štatútu poskytovala všetkým jej návštevníkom príjemný pobyt, ochranu majetku pred poškodzovaním, ochranu prírody a aby nebol narušovaný poriadok, kultúrnospoločenský život všetkých návštevníkov a rekreantov podľa osobitných predpisov a VZN mesta.

Čl. 3
Správca rekreačnej oblasti

Správcom rekreačnej oblasti Kunovská priehrada, sú  Rekreačné  služby mesta Senica,  spol. s r.o., so sídlom Tehelná 1152/53, 905 01 SENICA.
Správca RO sídli na Chate nad plážou na Kunovskej priehrade.

Čl. 4
Výstavba a využívanie zariadenia, chát

1. Územné plánovanie vytvára predpoklady pre trvalý súlad všetkých činností v území   s osobitným zreteľom na starostlivosť          o životné prostredie.
Výstavba objektov v rekreačnej oblasti je realizovaná na základe vypracovaného územného plánu rekreačnej oblasti a v súlade s osobitnými predpismi.
2. Výstavba alebo rekonštrukcia chát i iných objektov a vykonanie všetkých opráv, terénne  úpravy vyžadujú schválenie príslušného stavebného úradu.
Chaty a iné objekty musia byť udržiavané   v takom technickom stave, aby neohrozovali život alebo zdravie občanov.
3. Každé zariadenie, chata musí mať kapacitne vyhovujúce napojenie na pozemnú komunikáciu a prípadne parkovaciu alebo odstavnú plochu pre vlastné účely.
4. Oplotenie okolia chát sa  n e p o v o ľ u j e  a  j e  z a k á z a n é.
5. V období letnej turistickej sezóny (ďalej len LTS) od 1. 5. do 30. 9.  sa  z a k a z u j e  výstavba, rekonštrukcia alebo väčšia oprava chát a iných objektov.
6. Chov hospodárskych zvierat v rekreačnej oblasti a v priestoroch slúžiacich pre rekreáciu je  z a k á z a n ý .

Čl. 5
Verejné plochy

1. V rekreačnej oblasti návštevníci môžu užívať verejné plochy a trávnaté plochy pod cestou len k bežným rekreačným účelom tak, aby neboli ostatní rekreanti rušení
a obťažovaní.

2. Vodu z potokov a nezistených prameňov nemožno používať na pitie, pokiaľ nie je priamo vyznačená
nezávadnosť vody. Každý majiteľ chaty, zariadenia je povinný sa napojiť na vybudovanú vodovodnú sieť pitnej vody      (§ 35, vyhláška 532/2002.)  Návštevník rekreačnej oblasti môže pitnú vodu používať v objekte sociálne zariadenie.       V okolí zariadenia a zdrojov pitnej vody je potrebné dodržiavať poriadok a čistotu.
Na vybudovanie vlastného zdroja je potrebný písomný súhlas správcu RO          a povolenie mesta Senica.

  3. Správne nakladanie s odpadmi je           v záujme zaistenia ochrany životného prostredia, ochrany verejného poriadku bezpečnosti a zdravia občanov.
a) Na odvádzanie odpadových vôd je vybudovaná zberná kanalizácia a čistička odpadových vôd. Každá chata (zariadenie), je povinná sa napojiť na kanalizačnú sieť
(§ 36 vyhlášky  532/2002 ).
Výnimku tvoria len chaty, kde nie je kanalizačná sieť vybudovaná. Tieto chaty musia 
mať vybudovanú nepriepustnú žumpu, ktorá spĺňa technické požiadavky stanovené  predpismi.
b) Zachovanie čistoty je samozrejmou nutnosťou. Odpady sa môžu odkladať len na miesta k tomu určené (odpadové nádoby, kontajnery). Vývoz komunálneho odpadu v rekreačnej oblasti zabezpečujú Technické služby s. r. o. Senica v súlade     s VZN č. 17
o nakladaní s komunálnymi odpadmi          a drobnými  stavebnými odpadmi.

4. a) Na pieskovej pláži  je v dobe LTS vstup so psom z a k á z a n ý.
Tento zákaz neplatí pre doprovodných psov zrakovo postihnutých osôb.
b) V celej RO je voľný pohyb psa zakázaný. Psov možno vodiť len na vôdzke.  Vodenie psov upravuje § 4 z.č. 282/2002 Z.z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.
c) Ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie povinný  výkaly bezodkladne odstrániť.
d) Správca RO zabezpečí označenie kontajnerov na psie exkrementy a ich priebežné hygienické odstraňovanie. Ak na psie exkrementy nie sú nádoby, môžu sa využívať existujúce.

5. V dobe LTS ( od 1. 5. do 30. 9. ) je            z a k á z a n é  vodiť kone a ostatné hospodárske zvieratá po rekreačnej oblasti.

6. Loviť a privlastňovať si ryby v rybárskych revíroch môžu len osoby, ktoré sú držiteľom platného rybárskeho lístka a platného povolenia na rybolov.
a/ V dobe od 15.6. do 31.8. v čase od 8.00 do 18.00 hod.   sa   z a k a z u j e   l o v i ť   r y by   z priestorov trávnatej plochy a to od druhého výmoľu smerom od Senice až po pieskovú pláž.
b/  Na pieskovej pláži je zakázané loviť ryby po celý rok.

 7. Zakladanie ohňov v rekreačnej oblasti je zakázané, mimo určené miesta (ohniská).
Ohnisko musí byť umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od budov, vozidiel, ľahko zápalných hmôt a pod. tak, aby neprišlo      k požiaru.
MsÚ Senica môže v dobe mimoriadneho sucha vydať všeobecný zákaz zakladania ohňa.

8. Kosenie verejných plôch a čistenie zabezpečuje správca rekreačnej oblasti.

9. Majitelia chát alebo zariadení sú povinní si udržiavať okolie chaty alebo zariadenia  v čistote.

10. Užívateľ chaty je povinný rešpektovať zákaz zriaďovania záhradiek, pestovania zeleniny a poľnohospodárskych produktov, výsadbu ovocných stromčekov, viniča.

11. V celej rekreačnej oblasti platí zákaz stanovania a kempovania na trávnatých plážach platí zákaz stavania akýchkoľvek stanových prístreškov, rybárskych bivakov s podlahou aj bez podlahy a altánkov okrem slnečníkov.
Čl. 6
Príroda

1. Návštevníci rekreačnej oblasti a majitelia chát sú povinní chrániť prírodu a krajinu pred ohrozovaním, poškodzovaním, ničením a starať sa podľa svojich možností  i o jej zložky a prvky na účel ich zachovania a ochrany, zlepšovania stavu životného prostredia  a vytvárania               a udržovania územného systému ekologickej stability.

2. Návštevníci rekreačnej oblasti a majitelia chát pri vykonávaní činnosti, ktorou môžu ohroziť, poškodiť alebo zničiť rastliny, živočíchy, alebo ich biotopy, sú povinní postupovať tak, aby nedochádzalo k ich zbytočnému úhynu, poškodzovaniu               a ničeniu.
Zakazuje sa odchytávať a usmrcovať živočíchy na miestach ich prirodzeného výskytu.

3. Zakazuje sa poškodzovať a ničiť dreviny.

4. Vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádzajú dreviny, je povinný sa o ne starať, najmä ich ošetrovať             a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenie na jej odstránenie alebo rozhodnutie o jej výrube.

5. Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody a krajiny (mesto Senica) v zmysle § 47 odst. 3 z.č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny.

6. Orgán ochrany prírody a krajiny uloží žiadateľovi v súhlase na výrub stromov povinnosť, aby uskutočnil primeranú náhradnú výsadbu drevín na vopred určenom mieste a to na náklady žiadateľa.

7. Priestupku sa dopustí ten, kto: Odstráni strom bez súhlasu orgánu štátnej správy ochrany prírody a krajiny.

Čl. 7
Hygienicko-protiepidemická ochrana

Starostlivosť o zdravé životné podmienky sa zabezpečuje - starostlivosťou o ovzdušie, vodu, pôdu a ostatné zložky životného prostredia, zariadenia poskytujúce služby obyvateľstvu, kúpaliská a telovýchovné a rekreačné zariadenia.
1. Prírodným kúpaliskom je prírodná vodná plocha označená na kúpanie a ňou súvisiace prevádzkové plochy s vybavením.
Voda na kúpanie nesmie :
a) prekračovať medzné hmoty ukazovateľov kvality vody na kúpanie
b) obsahovať toxický vodný kvet, decht, materiály a predmety, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí.

2. Na prírodnom kúpalisku musí byť vyhradená vodná plocha na kúpanie- okolie pieskovej pláže.

3. Kúpanie je povolené len na vlastné nebezpečie pozdĺž pieskovej pláže             a trávnatých plôch.

4. Zákaz používania motorových plavidiel na prírodných kúpaliskách ak je vodná plocha menšia ako 200 ha.

5. Vonkajšie priestory - parkoviská, hracie, športové a rekreačné plochy sa musia pravidelne čistiť a udržiavať. Môžu sa udržiavať iba prostriedkami, ktoré neobsahujú nebezpečné chemikálie látky alebo choroboplodné mikroorganizmy.

6. Vykonávať dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu ako bežnú činnosť je povinná každá osoba a to ako súčasť čistenia a bežných technologických postupov - používať prípravky   a postupy len v nevyhnutne potrebnej miere na dosiahnutie účelu vykonávanej činnosti.

7. Hluk zo zariadení poskytujúcich služby obyvateľstvu, hluk z verejnej produkcie hudby a hluk užívateľov chatového zariadenia nesmie prekročiť najvyššie prístupné hodnoty pre denný a nočný čas. (Nariadenie vlády č. 40/2002 Z. z. o ochrane zdravia pred hlukom    a vibráciami)

          
Čl. 8
Kultúrne a spoločenské podujatia

1. Kultúrnymi a spoločenskými podujatiami (ďalej len podujatie) sa rozumejú tanečné zábavy, diskotéky a iné hromadné akcie z oblasti spoločenskej zábavy.
2. Uskutočnenie verejných, spoločenských, kultúrnych a športových podujatí je možné len na základe povolenia a súhlasu správcu rekreačnej oblasti.
3. Usporiadateľ, príp. splnomocnený zástupca, je povinný písomne oznámiť zámer usporiadať podujatie Mestu Senica, oddeleniu soc. vecí, školstva, zdravotníctva, kultúry   a športu najneskôr 7 dní pred konaním podujatia.
4. Usporiadateľ, ktorý vykonáva podujatia pravidelne, si môže oznamovaciu povinnosť splniť formou jedného oznámenia na dlhšie časové obdobie, max. 1 mesiac, pričom dodrží povinnosť v zmysle bodu (2) a (3) tohto článku.
5. Zmeny v údajoch uvedených v oznámení je usporiadateľ povinný oznámiť bezodkladne.
6. Usporiadateľ zodpovedá za utvorenie vhodných podmienok na uskutočnenie podujatia, za zachovanie verejného poriadku počas jeho priebehu, za dodržanie príslušných autorskoprávnych, daňových, zdravotnohygienických, požiarnych, bezpečnostných         a iných právnych predpisov a za umožnenie výkonu dozoru na to oprávneným osobám. Usporiadateľ taktiež zodpovedá za vyčistenie verejných priestranstiev, na ktorých sa podujatie konalo.
7. Usporiadateľ je povinný zabezpečiť zachovanie nočného kľudu, ktorý platí v letnej sezóne v mesiacoch júl a august nasledovne:
Pondelok – štvrtok          od 23.00 hod
Piatok a sobota               od 03.00 hod
Nedeľa                           od 23.00 hod
8. V prípade škody vzniknutej počas prípravy alebo konania podujatia na majetku RSMS zavinenej usporiadateľom, resp. osobami zúčastnenými na podujatí, je usporiadateľ povinný túto škodu uhradiť RSMS v plnej výške.

Čl. 9
Doprava a parkovanie

1. Pri jazde dopravným prostriedkom v rekreačnej oblasti je vodič povinný:
a) dbať na zvýšenú pozornosť voči chodcom, cyklistom, deťom, zdravotne postihnutým osobám, osobitne vočI osobám, ktoré používajú bielu palicu a starým osobám,
b) nevyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov najmä hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočne ponechávaním motora stojaceho vozidla v chode,

2. Rýchlosť jazdy v rekreačnej oblasti vodič musí prispôsobiť podmienkam . Najvyššia povolená rýchlosť je 20 km/ h.

3. Vjazd do rekreačnej oblasti je len na povolenie správcu RO - Rekreačné služby mesta Senica, na základe požiadania a úhrady poplatku.

4. Vjazd do RO smerom od Kunova cez most je určený len pre osobné vozidlá. Ostatné vozidlá musia využiť vjazd zo smeru od Sobotišťa.

5. Parkovanie vozidiel v rekreačnej oblasti je možné len na základe plateného povolenia RSMS s vyznačením miesta parkovania.
Ostatní návštevníci RO sú povinní parkovať na miestach určených k verejnému parkovaniu. Na parkoviskách a kdekoľvek inde v rekreačnej oblasti nie je dovolené vykonávať údržbu vozidla a znečisťovať priestor.

Čl. 10
Služby návštevníkom

Pre návštevníkov sú zabezpečené nasledovné služby:
1. Súkromní podnikatelia zabezpečujú:
a) predajňu potravín,
b) stravovanie v bufete,
c) občerstvenie v stánkoch,
d) ambulantný predaj ovocia, pukancovej kukurice, cukrovej vaty.

2. Rekreačné služby zabezpečujú:
a) ubytovanie návštevníkov.
b) prevádzkovanie športového areálu - minigolf
    - viacúčelové ihrisko
    - pieskovisko
    - ruské kolky
    - obrie šachy
    - odpočinkové sedenie
c) prevádzkovanie lodenice - zapožičiavanie lodiek a vodných bicyklov
d) prevádzkovanie sociálneho zariadenia - sprchy, WC, prezliekárne
e) prevádzkovanie parkoviska v LTS.
f) prevádzkovanie celoročne "Chata nad plážou"

 Čl. 11
Pôsobnosť chatárskeho výboru

Vlastníci a užívatelia chát si môžu vytvoriť chatársky výbor, ktorý:
- prezentuje návrhy vlastníkov chát pri rokovaní  s MsÚ Senica alebo RSMS,
- dáva podnetné návrhy na rozvoj rekreačnej oblasti,
- dbá, aby vlastníci chát dodržiavali všetky ustanovenia tohto štatútu a pokyny správcu rekreačnej oblasti.

Čl. 12
Všeobecné záväzné nariadenie mesta upravujúce dane a poplatky v rekreačnej oblasti

1. Všeobecne záväzné nariadenie č. 7 o dani  z nehnuteľností.
2. Všeobecne záväzné nariadenie č. 3 o miestnych poplatkoch.
- daň za užívanie verejného priestranstva
- daň za ubytovanie.
 3. Všeobecné záväzné nariadenie č.3/A o miestnom poplatku za komunálne odpady
a drobné stavebné odpady.

Čl. 13
Povolenie na vjazd do rekreačnej oblasti a parkovanie v rekreačnej oblasti 
1. Majiteľovi rekreačnej chaty – fyzickej osobe vydá správca rekreačnej oblasti bezplatne
    jedno povolenie na vjazd do rekreačnej oblasti a na účely využívania verejného 
    priestranstva na parkovanie v rekreačnej oblasti pri vlastnej chate alebo na mieste 
    určené týmto povolením.
2. Majiteľ rekreačnej chaty – fyzická osoba si môže zakúpiť najviac  4 povolenia na vjazd
    do rekreačnej oblasti a na účely využívania verejného priestranstva na parkovanie
    v rekreačnej oblasti pri vlastnej chate alebo na mieste určené týmto povolením.
3. Cena za vydanie povolenia na vjazd do rekreačnej oblasti pri vlastnej chate alebo na
    mieste určenom týmto povolením s pre majiteľa chaty – fyzickú osobu určuje vo
    výške 4 eurá.
4. Cena za vydanie povolenia na vjazd do rekreačnej oblasti a užívanie verejného
     priestranstva pre účely parkovanie v rekreačnej oblasti pri vlastnej chate alebo
     na mieste určenom týmto povolením sa pre majiteľa chaty právnickú osobu alebo
     fyzickú osobu využívajúcu na prenájom alebo na podnikanie určuje vo výške 17 eur.
5. Majiteľ chaty – právnická osoba alebo fyzická osoba využívajúca chatu na prenájom
    alebo na podnikanie, si môže zakúpiť najviac 5 povolení na vjazd do rekreačnej oblasti
    a pre účely parkovania v rekreačnej oblasti pri vlastnej chate alebo na mieste určené
    týmto povolení.
 
 
Čl. 14
Všeobecné ustanovenie

1. Kontrolu dodržiavania ustanovení tohto Štatútu rekreačnej oblasti vykonáva :
- Mestská polícia Senica
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva
- Okresný hasičský a záchranársky zbor v Senici
- Správca RSMS
- MsÚ Senica
- Hlavný kontrolór Mesta Senica
Porušenie povinností ustanovených týmto Štatútom je priestupkom, ktorý sa rieši             v súlade s osobitným predpisom.
2. Návštevníci rekreačnej oblasti, majitelia chát a nájomníci všetkých iných zariadení sú povinní plniť všetky povinnosti vyplývajúce z tohto Štatútu a VZN mesta a osobitných predpisov.
 
Čl. 15
Zverejnenie Štatútu

Správca rekreačnej oblasti zverejní Štatút na informačnej tabuli v RO a doručí ho všetkým majiteľom chát a zariadení v rekreačnej oblasti Kunovská priehrada.

Čl. 16
Záverečné ustanovenie

1. Na tomto "Všeobecne záväznom nariadení mesta Senica - Štatúte rekreačnej oblasti Kunovská priehrada" sa uznieslo       9. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Senici konaného dňa  15. júna 2004 a schváleného uznesením č. 10/04/L.
2. Doplnok VZN č. 21 schválený na 5. riadnom zasadaní MsZ konanom dňa  21. 6. 2007 uznesením č. 5/07/K  a nadobúda účinnosť 15. dňom od zverejnenia na úradnej tabuli.
3. Zmena VZN č. 21 schválená na 15. riadnom zasadaní MsZ konanom dňa 12.2.2009 uznesením č. 15/09/N a nadobúda účinnosť 1.3.2009 – t.j.15. dňom od zverejnenia na úradnej tabuli.
4. Zmena VZN č. 21 schválená na 23. riadnom zasadaní MsZ konanom dňa 8.4.2010 uznesením č. 23/2010/R a nadobúda účinnosť 26. apríla 2010 – t.j. 15 dňom  od zverejnenia na úradnej tabuli.
5. Zmena VZN č. 21 schválená na 26. riadnom zasadaní MsZ konanom dňa 25.11.2010 uznesením č. 26/2010/CH a nadobúda účinnosť 14. decembra 2010 – t.j. 15 dňom od zverejnenia na úradnej tabuli.
 
 RNDr. Ľubomír Parízek
primátor mesta Senica
 

 

Copyright 2007 - Rekreačné služby mesta Senica